Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
15 Temmuz Darbe Girişiminde Medya

15 Temmuz Darbe Girişiminde Medya

Sertaç Timur Demir ANALİZ, Ağustos, 2016

Özet

Medya, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yaşanan hemen her kriz, kaos ve darbe süreçlerinde aktif rol üstlenmiş ve sonuca doğrudan tesir etmiştir. Genel ve geleneksel olarak özellikle darbe teşebbüslerine “uyumlu” hareket eden medya, 15 Temmuz 2016 gecesi patlak veren kalkışmada ise sokaklara dökülen halkla birlikte hareket etmiştir. Kurumsal medyanın takındığı tavır, diğer bireysel ve kitle iletişim araçlarıyla birlikte güç kazanmış ve darbe girişiminin akamete uğratılmasına yardımcı olmuştur. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca da sistemli bir şekilde kullanılmaya çalışılan iletişim mekanizmaları, meydanların sarsılmaz duruşunu hem kayıt altına almış hem de organize etmiştir.

Bu analiz, bu açıdan FETÖ’ye hizmet eden birçoğu üst rütbeli askerin yürüttüğü kalkışma sürecine dahil olan radyo, televizyon, gazete, sosyal medya, güvenlik kameraları, akıllı telefonlar ve selalar gibi iletişim kanallarını toplumsal etkileriyle birlikte sorgulamaktadır. Bu amaçla darbe girişimi sürecinde ağırlıkla Türkiye’deki medya iletişim parametrelerinin nasıl yönetildiği, ne tür etkiler yarattığı ve ne gibi önlemleri gerekli kıldığı ele alınmaktadır.

Olay yerlerinden “anlık”, “sıcak” ve “sansürsüz” görüntüler paylaşan vatandaşlar bilgisayarları başında veya televizyon karşısında kafası karışmış milyonlarca insanı da etkilemiştir

Sertaç Timur Demir
Sertaç Timur Demir

İçindekiler

ÖZET

GİRİŞ

MEDYANIN GÖZÜNDEN: O GECE NELER OLDU?

PARALEL YAPI MEDYAYI NASIL KULLANDI?

MEDYA VE İLETİŞİMİN GÜCÜ: DARBE GİRİŞİMİ NASIL ENGELLENDİ?

SONUÇ: NE YAPMALI?
PDF Dosyası için tıklayınız