Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Sonraki
Darbenin Harekat Planı ve Cuntacı Terörle Mücadele

Darbenin Harekat Planı ve Cuntacı Terörle Mücadele

Hasan Basri Yalçın Temmuz, 2016

Özet

Bu analiz 15 Temmuz cuntacı darbe girişiminin harekat planı ve bu ha- rekat planını üreten zihniyet üzerinedir. Çalışmada darbecilerin yıldırım savaşı olarak adlandırılabilecek bir darbeye teşebbüs ettikleri dile getiri- lecektir. Buna göre darbeciler Ankara ve İstanbul’da stratejik hede eri ele geçirerek ya da devre dışı bırakarak önce orduyu ve toplumu sonra siya- sal otoriteyi ele geçirmek istemiştir. Fakat taktik ve operasyonel yönteme fazla odaklanan darbeciler stratejik hede ere hakkıyla eğilmediler çünkü sahip oldukları bürokratik ve örgütçü zihniyet hede erden uzaklaşmala- rına neden oldu. Bu iddialar üzerine analiz kısa ve uzun vadeli tedbirler tavsiye etmektedir. Kısa vadede Paralel Devlet Yapılanması’yla (PDY) acil ve kapsamlı mücadeleye işaret edilmiştir. Uzun vadede ise siyasal, strate- jik ve taktik tedbirler ayrıntılandırılmıştır.

15 Temmuz gecesi uygulanan darbe planı tüm Türkiye’yi ele geçiremeyeceği için sadece önemli adreslere ve ulaşımı felç etmeye odaklandı. Eğer tüm ülkeyi ele geçirip her sokağa asker dikemiyorsanız ülkenin en önemli merkezlerine odaklanırsınız.

HASAN BASRİ YALÇIN
HASAN BASRİ YALÇIN

İçindekiler

ÖZET

GİRİŞ

CUNTANIN HAREKAT PLANI

CUNTACILIK ZİHNİYETİNİN KAÇINILMAZ SONU

CUNTAYLA MÜCADELE STRATEJİSİNİ DÜŞÜNMEK

SONUÇ VE ÖNERİLER
PDF Dosyası için tıklayınız