Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
Batı Kamuoyunda FETÖ: Algılar, Manipülasyonlar ve Mücadele Biçimleri

Batı Kamuoyunda FETÖ: Algılar, Manipülasyonlar ve Mücadele Biçimleri

Turgay Yerlikaya ANALİZ, Ocak, 2017

Özet

Bu analiz 15 Temmuz darbe girişiminin faili olan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Batı kamuoyunda nasıl algılandığı üzerinde odaklanmaktadır. Söz konusu terör örgütünün Batı dünyasında dini temelli bir eğitim hareketi olarak görülmesi, FETÖ’nün Batılı ülkelerdeki kamuoyu oluşturma gücü ile yakından ilgilidir. 170 ülkede eğitim, ticari ve sosyal ağlarla oluşturduğu networkler, örgütün bulunduğu yerlerdeki etki gücünü de artırmaktadır.

15 Temmuz sonrasında beyin takımı ile diasporada etkin bir güç olmayı hedefleyen FETÖ, Batı’da yer alan Türkiye karşıtı dili hem sahiplenmekte hem de karşıtlığa yeni söylem alanları ile katkıda bulunmaktadır. Konvansiyonel ve yeni medya aracılığıyla manipülasyon alanlarını genişletme gayreti içerisinde olan FETÖ lideri ve üyeleri, rahatlıkla kendilerine alan bulabilmektedir. Bu alan ve imkanlar aracılığıyla algı yaratma ve manipülasyonlara imza atan örgüt her fırsatta Erdoğan ve Türkiye karşıtlığını ortaya koymaktadır. Sadece Türkiye için değil dünya için de bir tehdit olan FETÖ’nün hem iç hem de dış kamuoyuna anlatılması, gelecek açısından hayati önem taşımaktadır. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya liderlerine, “FETÖ’yle mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” yönündeki açıklamaları, örgütün küresel alandaki potansiyel tehdidine işaret etmektedir.

Batı basınındaki çarpık ve objekti ikten uzak bir Türkiye algısının yanı sıra parlamenter sistem içerisinde adil seçim yoluyla hükümete gelen bir parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik karşıtlığın varlığı da açık biçimde görülmektedir.

Bu analiz FETÖ’ye yönelik hem yurt içi hem de yurt dışında mücadele biçimlerini ele almakta ve bu doğrultuda yapılması gereken çalışmalara ilişkin yöntemlere dair kapsayıcı bir perspektif sunmaktadır.

Turgay Yerlikaya
Turgay Yerlikaya

İçindekiler

ÖZET

GİRİŞ

BATI KAMUOYUNDA GÜLEN VE FETÖ ALGISI NE YÖNDEDIR?

FETÖ’NÜN BATI KAMUOYUNDAKI PROPAGANDASI VE
ÜRETTIĞI SORUNLU ARGÜMANLAR NELERDIR?

SONUÇ VE ÖNERILER: TÜRKIYE’NIN ULUSLARARASI ARENADA
FETÖ ILE MÜCADELESI NE AŞAMADA VE NELER YAPILMALI?
PDF Dosyası için tıklayınız