Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
Almanya’da Türkiye ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Algısı

Almanya’da Türkiye ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Algısı

Bünyamin Keskin, M. Erkut Ayvaz ANALİZ, Ocak, 2017

Özet

Türkiye özellikle Suriye krizi, mülteci meselesi ve ülke içindeki terör sorunları gibi yakın geçmişinde karşı karşıya kaldığı meydan okumalarla mücadele ederken dünya siyasetinde eleştiri ve çeşitli saldırılara maruz kalmıştır. 2013 yılındaki Gezi Parkı Şiddet Eylemleri ve 17-25 Aralık yargı darbe girişimi göz önünde bulundurulduğunda bu tarz sorunların tamamıyla ülke içi dinamikler tarafından tetiklenmediği görülmüştür. Son olarak FETÖ’nün 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği başarısız darbe girişimi de bu çerçevede değerlendirilmekte ve bu girişimin iç yankıları kadar dış etkileri de önem arz etmektedir.

15 Temmuz darbe girişimi yalnızca Türkiye’de geniş yankı uyandırmadı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde de çeşitli tepkilere yol açtı. Bu bağlamda Türklerin bilhassa yoğun olarak yaşadığı ülkelerin başında gelen Almanya Federal Cumhuriyeti’nde de darbe karşıtı tutum oluşmuş ancak basında yeterli ilgiyi görmemiştir.

Batı medyası gerek 15 Temmuz gecesi izlediği yayın politikası gerekse sonrasında yapmış olduğu habercilikle Gezi Parkı Şiddet Eylemleri esnasındaki gibi bekle-gör yayın politikası izlemiştir.

Bünyamin Keskin
Bünyamin Keskin
M. Erkut Ayvaz
M. Erkut Ayvaz

İçindekiler

ÖZET

GİRİŞ

ALMANYA SİYASETİ VE MEDYASINDA 15 TEMMUZ ALGISI

ALMANYA’DA 15 TEMMUZ’UN TOPLUMSAL ALGISI

SONUÇ VE DEĞERLENDIRME

EKLER
PDF Dosyası için tıklayınız