Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
TSK’nın 15 Temmuz’a Yolculuğu ve Sonrasında Muharebe Etkinliği

TSK’nın 15 Temmuz’a Yolculuğu ve Sonrasında Muharebe Etkinliği

Murat Yeşiltaş, Murat Aslan Analiz: Temmuz, 2017

Türkiye, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kadrolarında yeşeren ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adlı bir yapıda kendini bulan, örtülü ve dini karakterde bir yapının darbe girişimini tecrübe etmiştir. Söz konusu darbe girişimi öncesinde Fetullah Gülen’in ütopik öğretilerini tesis etmek hedefi olan bir sivil-asker grup TSK’yı kısmen içeriden ele geçirmiştir. FETÖ’nün TSK’ya sızması ve 15 Temmuz darbe girişimi ile AK Parti’nin sonrasında aldığı tedbirler, Ortadoğu’da yaşanan kriz ortamında ordunun muharebe etkinliğini derinden etkilemiştir.

Bu çalışma TSK’nın merkezinde yer aldığı sorun sahalarının kapsamını ve hal tarzlarını inceleyecek, 15 Temmuz sonrası Türkiye’sinde sivil-asker ilişkilerinin dönüşümü ve harbe hazırlık durumu kapsamında muharebe etkinliğini ele alacaktır.

Çalışmanın ana konusunu “FETÖ, TSK’nın muharebe etkinliğini ne kadar etkiledi?” ve “AK Parti hükümetinin son bir yıl içinde aldığı tedbirler TSK’nın muharebe etkinliğine nasıl bir etki yaptı?” soruları teşkil etmektedir.

Bu maksatla TSK’nın 15 Temmuz sonrası süreçte dönüşümü de dikkate alınarak “komuta kontrol”, “personel”, “askeri istihbarat” ve “harekat” ile sınırlanan dört temel askeri fonksiyon üzerinde durulacaktır.

Murat Yeşiltaş
Murat Yeşiltaş
Murat Aslan
Murat Aslan

İçindekiler

ÖZET

GIRIŞ

FETÖ’NÜN TAHRİBATI

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASI AK PARTİ HÜKÜMETİNİN DÜZENLEMELERİ VE TSK’YA ETKİLERİ

SONUÇ: MUHAREBE HAZIRLIĞI VE ETKİNLİĞİ İSTİKAMETİNDE ATILABİLECEK ADIMLAR
PDF Dosyası için tıklayınız