Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

Önceki Sonraki
Milletin Zaferi 15 Temmuz

Milletin Zaferi 15 Temmuz

Burhanettin Duran, Fahrettin Altun Kitap, Kasım 2016

Özet

Evet mesaj tanıdıktı. Fakat mesaj kadar, mesajı getiren de tanıdıktı. Mesajın postacısı FETÖ’nün medya üslerinden olan Haberdar isimli internet sitesiydi. Site o dakikadan sonra an be an askerin “emir komuta zinciri içinde başarılı bir darbe” yaptığını ispat etmek üzere çeşitli paylaşımlarda bulundu.

FETÖ’nün haber organı “darbe oldu” mesajını paylaştıktan tam 12 dakika sonra İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin üzerinde tankların trafiği kestiği haberleri duyulmaya, birkaç dakika sonra da Ankara’da savaş uçaklarının şehrin üzerinden alçak uçuş yaptığı bilgisi paylaşılmaya başlandı. Hemen ardından MİT ve Genelkurmay’a helikopterle ateş açıldığı, ülkenin farklı bölgelerinde kamu binaları önünde asker ve polislerin karşı karşıya geldiği haberleri işitildi. Bu haberin üzerinden henüz yarım saat geçmemişti ki bu kez de Atatürk Havalimanı’nın tanklarla kuşatıldığı ve kontrol kulesinin darbeci askerlerce ele geçirildiği söylentileri duyulmaya başlandı.

15 Temmuz 2016’da saat 21.48’de bir haber portalı sosyal medya hesabından bir mesaj yolladı. Son dakika uyarısı ile veriliyordu mesaj: “Beylerbeyi Sarayı önünde asker: Sıkıyönetim ilan edildi herkes evine gitsin!”

Burhanettin Duran
Burhanettin Duran
Fahrettin Altun
Fahrettin Altun

İçindekiler

Sunuş

BİR - 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ: EN UZUN GECE

İKİ - MİLLETİN “MEYDAN” OLARAK TECELLİSİ: BİR DİRENİŞ HİKAYESİ

ÜÇ - 15 TEMMUZ: TÜRK SİYASETİNDE BİR PARADİGMA DEĞİŞİMİ

DÖRT - MESİYANİK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ: “CEMAAT”TEN FETÖ’YE

BEŞ - TERÖR ÖRGÜTÜ KARDEŞLİĞİ: FETÖ, PKK VE DEAŞ İLİŞKİSİ

ALTI - 15 TEMMUZ SONRASI FETÖ’YLE MÜCADELE

YEDİ - BATI 15 TEMMUZ’U NASIL GÖRDÜ?

SEKİZ - DEVLETİN YENİDEN İNŞASI

Yazarlar




PDF Dosyası için tıklayınız