Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

Önceki Sonraki
FETÖ’nün Siyasi Ayağı

FETÖ’nün Siyasi Ayağı

Etkinlik: Şubat, 2020

Türkiye, geçmişi elli yıl öncesine dayanan Fetullahçı Terör Örgütü’yle örgütün kriminal yüzünü açıkça gösterdiği 17-25 Aralık 2013 yargısal darbe girişiminin ardından kapsamlı bir mücadele dönemini başlattı. Ancak maalesef FETÖ’nün TSK ve polis teşkilatındaki örgütlenmesini önemli seviyelere çıkardığı seksenli ve doksanlı yıllar boyunca örgütü bütüncül olarak ele alan bir soruşturmaya şahit olmadık. 2010’lu yıllarla birlikte bu yapının ne denli büyük bir tehdit olduğunu gören Başbakan Erdoğan’ın devleti harekete geçirmesiyle örgütle etkin bir mücadele başlayabildi. 2014 yılından itibaren örgütün ideolojisi, örgütsel yapısı ve takip ettiği stratejiler, adli süreçler ışığında gün yüzüne çıkmaya başladı. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra ise bu kez örgütle topyekûn mücadele dönemi başladı.

15 Temmuz sonrası özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun örgütün siyasi ayağının ortaya çıkarılması ve kontrollü darbe gibi söylemlerini sıkça gündeme getirdiği görülüyor. Son olarak CHP’nin üç grup başkanvekilinin 10 Ocak’ta Meclis Başkanlığına FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için bir araştırma önergesi vermesiyle konu yeniden tartışılmaya başlandı. Bu gündeme doğru bir kavramsal çerçeve içinde nitelikli bir katkı sunmak maksadıyla SETA Ankara’da 17 Şubat günü düzenleyeceğimiz panelde “FETÖ’nün siyasi ayağı meselesini”; örgütün kendine has yapısı, tarihi ve siyasete bakışı temelinde ele alacağız. Moderatörlüğünü SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş’in yapacağı, SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Cem Duran Uzun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hukukçu Mustafa Akış ve Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin katılacağı paneli teşriflerinizi bekliyoruz.

Tarih: 17/2/2020

Saat: 14:00 : 16:00

Moderatör:

Nebi Miş, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü

Konuşmacılar:

Mustafa Akış, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı
Abdülkadir Selvi, Gazeteci
Cem Duran Uzun, SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü
VİDEO için tıklayınız