Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
Darbe Davalarının Seyri ve FETÖ ile Mücadele

Darbe Davalarının Seyri ve FETÖ ile Mücadele

Etkinlik: Mart, 2019

15 Temmuz darbe girişimine yönelik davalarda önemli bir ilerleme sağlandığını ve en son açıklanan verilere göre fiili darbe davalarından yüzde 85’inin (289 davadan 248’i) ilk derece mahkemelerinde sonuçlandığını görüyoruz. Ana davalardan Genelkurmay Çatı Davasında sanıklar savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı son savunmalarını tamamlamak üzere. Bir ay içerisinde bu davanın bitmesi bekleniyor. Akıncı Üssü Davasında ise sanıklar savcının mütalaasına karşı son savunmalarına başladılar ve davanın bitmesi bu yılsonunu bulabilir.

Fiili darbe yargılamalarının yanında FETÖ/PDY’ye karşı yürütülen mücadele de hız kesmeden devam ediyor. Hemen her gün ağırlıklı olarak FETÖ’nün TSK yapılanmasına ilişkin bir operasyon haberi ile karşılaşıyoruz. Diğer devlet kurumlarındaki FETÖ yapılanması kısa sürede temizlenmiş olsa da TSK’daki arındırmanın halen devam ettiğini görüyoruz. Özellikle ankesörlü telefon ve ardışık arama gibi örgüt yöntemlerinin açığa çıkarılması ile bu yapının önemli oranda tespit edildiği anlaşılıyor.

20 Mart 2019 tarihinde saat 13.00’da SETA Ankara’da yapılacak panelde, darbe davaları ve FETÖ ile mücadelenin seyri ele alınacak ve güncel gelişmeler değerlendirilecek. SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Cem Duran Uzun’un moderatörlüğünü yapacağı panelde, Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, Cumhurbaşkanlığı Avukatı Hüseyin Aydın ve hukukçu Mustafa Akış konuşmacı olarak katılacak. SETA olarak düzenleyeceğimiz bu panele teşriflerinizi beklemekteyiz.

Tarih: 20/3/2019

Saat: 13:00 : 15:00

Moderatör:

Cem Duran Uzun, SETA

Konuşmacılar:

Nedim Şener, Posta Gazetesi
Hüseyin Aydın, Avukat
Mustafa Akış, Cumhurbaşkanlığı
VİDEO için tıklayınız