Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
FETÖ ve PKK’nın Lider Kadrolarının Tasfiyesinin Terörle Mücadeleye Katkıları

FETÖ ve PKK’nın Lider Kadrolarının Tasfiyesinin Terörle Mücadeleye Katkıları

Talha Köse Perspektif: Temmuz, 2016

Terör örgütlerinde lider kadronun hedef alınıp tasfiye edilmesinin (decapitation) terörle mücadeleye etkileri, güvenlik ve terörle mücadele konusundaki çalışmalarda önemli bir tartışma konusudur. Bu ko­nuda birbirinden farklı sonuçlara ulaşan akademik çalışmalar mevcuttur. Lider tasfiyesi bazı durumlarda oldukça etkili bir strateji olmasına karşın çoğu durumda terör örgütlerinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamamıştır. Fakat bu stratejinin, örgütleri zayıflatıp belli süre için kayıplarını artırma konusunda etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu stratejinin aynı zamanda belirli riskleri de mevcuttur.

Bu perspektif lider tasfiyesi stratejisinin etkili olabilmesinin koşullarını tartışmaktadır. Bunun yanı sıra bu stratejinin PKK ve FETÖ ile mücadelede muhtemel etkileri analiz edilmektedir. Lider tasfiye­sinin FETÖ gibi dini/Mesihçi hareketleri etkisiz hale getirmek ve tehdidi ortadan kaldırma konusunda çok etkili olduğu görülmektedir.

Liderlik tasfiyesinin PKK/PYD gibi seküler-etnik örgütler için çok sarsıcı etkileri olmaktadır ancak örgütlerin tamamen tasfiyesi konusunda garantili bir sonuç ortaya koymaz. Örgüt içi liderlik mücadelelerinin bu tarz örgütleri daha kalıcı ve olumsuz etkiledikleri görülmüştür.

Talha Köse
Talha Köse

İçindekiler

Giriş

Lider kadronun tasfiyesi terör örgütlerine karşı mücadelede etkili bir strateji midir?

Lider tasfiyesinin FETÖ ile mücadelede etkileri ne olur?

Bu yaklaşım PKK ile mücadelede de uygulanabilir mi?
PDF Dosyası için tıklayınız