Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
FETÖ’nün Birleşik Krallık Yapılanması

FETÖ’nün Birleşik Krallık Yapılanması

Enes Bayraklı, Hacı Mehmet Boyraz, Oğuz Güngörmez Rapor: Mart, 2018

Ekonomik, siyasi ve stratejik açıdan Türkiye ile çok yakın ilişkilere sahip bir ülke olan Birleşik Krallık Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Avrupa’da Almanya’dan sonra en güçlü olduğu ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Almanya gibi Birleşik Krallık topraklarında da önemli miktarda Türk vatandaşının yaşaması örgütün kolay bir şekilde destek bulmasına ve kısa bir sürede yapılanmasını tamamlamasına fırsat tanımıştır. Böylelikle FETÖ eğitim kurumlarından diyalog merkezlerine, yardım kuruluşlarından düşünce kuruluşlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede çeşitli ağlara sahip olmuştur.

Her ne kadar hakkında çeşitli yazılar, haberler, makaleler yayımlansa da FETÖ’nün Birleşik Krallık yapılanmasına yönelik kapsamlı bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bu kapsamda elinizdeki raporun söz konusu alandaki büyük boşluğu doldurması hedeflenmektedir.

Bununla birlikte raporun esas amacı olumlu seyreden ve özellikle Brexit sonrası stratejik bir noktaya doğru yönelen Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinde FETÖ’nün gelecekte ilişkilere verebileceği zararı bertaraf etmek için iki ülke kamuoyları ve karar vericilerini örgütün faaliyetleri ve yapılanması hakkında bilgilendirmektir.

Yapılan saha araştırması ve incelemelerde özellikle Birleşik Krallık kamuoyunun FETÖ konusundaki bilgisinin çok sınırlı olduğu, bu durumun da örgüt militanlarına algı oluşturma ve faaliyetlerini sürdürme konusunda kolaylık sağladığı görülmüştür.

Elinizdeki rapor her ne kadar kamuoyunu bilgilendirme saiki ile hazırlansa da Birleşik Krallık’ta örgütün iç yüzünün anlaşılması ve örgüte daha fazla alan açılmaması amacıyla iş birliği mekanizmalarının devreye sokulması için motivasyon sağlamayı ve ilişkilerde gelecekte muhtemel problemli alanların oluşmamasına yönelik ikazlarla ikili ilişkilere katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Enes Bayraklı
Enes Bayraklı
Hacı Mehmet Boyraz
Hacı Mehmet Boyraz
Oğuz Güngörmez
Oğuz Güngörmez

TAKDİM

ÖZET

GIRIŞ

BİRLEŞİK KRALLIK’TA FETÖ YAPILANMASININ TARİHİ

KURULUŞ DÖNEMİ: 1990’LI YILLAR
GELİŞME DÖNEMİ: 2000’Lİ YILLAR
SESSİZLİK DÖNEMİ: 2013 SONRASI

FETÖ AĞLARI

LOBİ AĞI VE SİYASETÇİLERLE İLİŞKİLER
SOSYAL VE KÜLTÜREL AĞ
BASIN VE MEDYA AĞI
EĞİTİM AĞI

FETÖ’NÜN BİRLEŞİK KRALLIK’TAKİ GELİR KAYNAKLARI

İŞLETMELER
BAĞIŞLAR, ZEKAT, FİTRE, SADAKA VE KURBAN PARALARI

BİRLEŞİK KRALLIK’IN FETÖ POLİTİKASI

15 TEMMUZ ÖNCESİ
15 TEMMUZ SONRASI

SONUÇ

EKLER
PDF Dosyası için tıklayınız