Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

Önceki Sonraki
Avrupa’da FETÖ Yapılanması

Avrupa’da FETÖ Yapılanması

Etkinlik: Temmuz, 2017

Türkiye’de 15 Temmuz’da kanlı darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ, her ne kadar ortaya çıktığı günden bugüne Avrupa’da yapılanmış olsa da özellikle darbe girişiminden itibaren faaliyetlerini hızlı bir şekilde Avrupa geneline yaymaya başladı. Özellikle darbe kalkışmasında yer alan asker, bürokratlar ve işadamları çeşitli Avrupa ülkelerine kaçmış, Almanya, Belçika, Avusturya gibi çok sayıda Avrupa ülkesi FETÖ elemanları için sığınak haline gelmiştir. Söz konusu ülkelerdeki hükümetler ise 15 Temmuz kanlı darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ ile mücadele konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak yerine örgüt elemanlarına özgürce hareket edebildikleri ve Türkiye karşıtı faaliyetlerini devam ettirebildikleri bir atmosfer sağlamaktadır.

Bu kapsamda SETA Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü tarafından düzenlenen “Avrupa’da FETÖ Yapılanması” başlıklı panel, FETÖ’nün Avrupa ülkelerindeki yapılanmasını ve faaliyetlerini masaya yatırıyor. FETÖ’nün Almanya, Belçika, Avusturya gibi ülkelerde yürüttüğü faaliyetler nelerdir? FETÖ’nün Avrupa’da eğitim, medya ve siyaset alanındaki yapılanması nasıldır? Örgütün Avrupa’daki gelir kaynakları nelerdir? Avrupa ülkelerinin 15 Temmuz öncesi ve sonrası FETÖ’ye yönelik politikaları nasıldır? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı bu panelde tartışılacak. SETA Strateji Araştırmaları Araştırmacısı Veysel Kurt’un moderatörlüğünü üstleneceği panelin konuşmacıları arasında SETA Avrupa Çalışmaları Direktörü Enes Bayraklı, Avrupa Parlamentosu (AP) 4. ve 5. dönem SPD milletvekili Ozan Ceyhun ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Kemal İnat yer alacaktır. Simultane İngilizce çevirinin de yapılacağı etkinliğimize teşriflerinizi bekleriz.

Tarih: 14/7/2017

Saat: 14:30 : 16:30

Moderatör:

Veysel Kurt, SETA

Konuşmacılar:

Enes Bayraklı, Türk Alman Üniversitesi
Ozan Ceyhun, Eski AP Milletvekili
Kemal İnat, Sakarya Üniversitesi
VİDEO için tıklayınız