Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
Almanya’da FETÖ Yapılanması ve Almanya’nın FETÖ Politikası
YENİ

Almanya’da FETÖ Yapılanması ve Almanya’nın FETÖ Politikası

Kemal İnat, Enes Bayraklı, Kazım Keskin, Ömer Yılmaz,
Halil İbrahim Doğan, Serra Can, Zeliha Eliaçık
Rapor: Mayıs, 2018

Ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan Türkiye ile çok yakın ilişkilere sahip bir ülke olan Almanya, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) çok kuvvetli örgütlendiği ülkelerin başında gelmektedir. Örgütün Almanya’yı önemli merkezleri arasında seçmesinin nedenlerinin başında bu ülkenin 3 milyon civarında –yarıya yakını Alman vatandaşı olan– ciddi bir Türkiye kökenli nüfusa sahip olması gelmektedir. Türkiye’den sonra en fazla Türkiye kökenli insanın yaşadığı ülke olan Almanya, FETÖ tarafından kendisine eleman kazanma ve finansal destek sağlama konularında verimli topraklar olarak görülmüştür.

Ayrıca Almanya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomik gücü olması, güç kavramını her zaman çok önemseyen FETÖ’nün bu ülkede yerleşmesi için önemli bir kriter haline gelmiş ve örgüt Almanya’nın Avrupa üzerindeki nüfuzunu kendi çıkarları için kullanmayı hesaplamıştır. Son olarak Berlin yönetiminin FETÖ mensuplarına kucak açması ve ülkedeki örgütlenmesinde her türlü kolaylığı sağlaması da yapının Almanya’yı önemli merkezlerinden biri olarak seçmesinin gerekçelerinden birini oluşturmuştur.

Bu raporda Almanya’daki FETÖ yapılanmasının tarihi, kurumsallaşması, eğitim ve medya ağı ele alınmaktadır. Ayrıca Almanya siyasetinde FETÖ’nün siyasi yapılanması analiz edilmektedir. Bunun yanında Almanya’nın FETÖ politikasına 15 Temmuz öncesi ve sonrası olarak iki ayrı bölümde değinilmektedir.

Kemal İnat
Kemal İnat
Enes Bayraklı
Enes Bayraklı
Kazım Keskin
Kazım Keskin
Zeliha Eliaçık
Zeliha Eliaçık

TAKDİM

ÖZET

GİRİŞ

ALMANYA’DA FETÖ YAPILANMASI

ALMANYA’DA FETÖ KURUMSALLAŞMASININ TARIHI VE PROFILI
FETÖ AĞLARI
FETÖ’NÜN GELİR KAYNAKLARI
FETÖ’NÜN MEDYA AĞI
FETÖ’NÜN SİYASİ YAPILANMASI

ALMANYA’NIN FETÖ POLİTİKASI

15 TEMMUZ’DAN ÖNCE
15 TEMMUZ’DAN SONRA
FETÖ’NÜN STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

SONUÇ

EK1. FETÖ’NÜN ALMANYA YAPILANMASI
PDF Dosyası için tıklayınız