Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
15 Temmuz Darbe Girişimi Toplumsal Algı Araştırması

15 Temmuz Darbe Girişimi Toplumsal Algı Araştırması

M. Erkut Ayvaz, Hazal Duran, Nebi Miş,
İpek Coşkun, Serdar Gülener
Rapor: Ağustos, 2016

Türkiye’nin 15 Temmuz tecrübesi ve darbe girişimine karşı toplumun verdiği mücadele Türkiye ve dünya demokrasi tarihinde önemli bir milat olmuştur. Bu olay üzerinde uzun yıllar çalışmaların yapılacağı çok değerli bir tecrübedir. SETA Vakfı, bu araştırmalara öncülük etmek ve 15 Temmuz’un toplumsal yansımalarını doğru okumak amacıyla meydanlarda gözlemler ve görüşmeler yaparak elinizde bulunan “15 Temmuz Darbe Girişimi Toplumsal Algı Araştırması” raporunu hazırladı.

Rapor, demokrasi nöbetlerine katılımın yüksek olduğu Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Adana, Sakarya ve Eskişehir illerinde dokuz meydanda 18-24 Temmuz tarihleri arasında 146 kişi ile gerçekleştirilen saha araştırması içermektedir. Demokrasi nöbetlerine katılan kişilerle yapılan derinlemesine mülakatlarda; insanların 15 Temmuz gecesi sokağa çıkma motivasyonları, sokakta yaşadıkları deneyimler, darbe girişiminin başarısız olma nedenleri, FETÖ’nün darbe girişimindeki rolü, FETÖ ve dış güçler ilişkisi, darbe girişimiyle siyasal iktidarın mücadelesi, muhalefet partilerinin darbe girişimine yönelik tutumları, TSK’ya ve emniyet güçlerine bakış gibi konular ele alındı. Görüşmelerden çıkan sonuçlar SETA araştırmacıları tarafından analiz edilerek raporlandı.

15 Temmuz’un daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak “15 Temmuz Darbe Girişimi Toplumsal Algı Araştırması” raporu konuyla ilgili çalışmalar için bir öncü niteliğindedir.

M. Erkut Ayvaz
M. Erkut Ayvaz
Hazal Duran
Hazal Duran
Nebi Miş
Nebi Miş
İpek Coşkun
İpek Coşkun
Serdar Gülener
Serdar Gülener

İçindekiler

TAKDİM

ÖZET

GİRİŞ

SAHA ARAŞTIRMASININ YÖNTEMİ

MEYDANLARIN PROFİLİ

SAHA ARAŞTIRMASI BULGULARI

TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE DEMOKRASİ NÖBETLERİNDE SOSYAL MEDYANIN ROLÜ

SONUÇ
PDF Dosyası için tıklayınız