Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
İddianamelerde 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ

İddianamelerde 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ

Cem Duran Uzun, Mert Hüseyin Akgün, Hasan Yücel Rapor: Temmuz, 2017

FETÖ’nün kuruluşu, genel yapısı, devlet içerisindeki yapılanması, özellikle TSK örgütlenmesi ve son dönemde örgütün devletten temizlenmesi yolunda atılan adımlar ele alınmadan 15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişimin faili olarak FETÖ’nün rolü tam olarak anlaşılamaz. Bu sebeple iddianamelerin gözünden FETÖ’nün paralel devlet yapılanması ve kritik kurumlardaki örgütlenmesi öncelikle ele alınmış, sonrasında darbe kararının nasıl alındığı ve 15 Temmuz darbe girişiminin nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. İddianamelerde yer alan somut deliller, itiraflar ve tanık ifadeleri bu darbe girişiminin bizzat Fetullah Gülen’in talimatı ile hazırlandığı ve FETÖ mensubu askerler tarafından icra edildiğini ortaya koymaktadır.

FETÖ’nün TSK’dan sorumlu sivil imamları ve onlara eşlik eden üst düzey subaylar aylarca toplantılar ve hazırlıklar yapmış, yurt dışına gidip gelmişler ve en sonunda Fetullah Gülen tarafından da onaylanan plan dahilinde darbe girişimini başlatmışlardı. MİT’e gelen ihbar üzerine erkene alınan darbe girişimi, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı çağrı üzerine halkın direnişi, medyanın, siyasetin ve devletin diğer kurumlarının karşı koymasıyla bastırıldı. FETÖ mensubu darbeciler özellikle hava kuvvetlerinde sahip oldukları kadroları ile TBMM’ye, halka ve polislere karşı kanlı saldırılar yapmışlar ancak bu saldırılar direnişi kıramamış ve darbe girişimi 16 Temmuz sabahı tamamen püskürtülmüştür.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde 40 yılı aşkın bir süredir örgütlenmiş bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) 15 Temmuz 2016 günü demokratik hukuk devletini ve anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlayan bir askeri darbeye girişti. Bu çalışmada darbe girişimi öncesi ve sonrasıyla, FETÖ ve 15 Temmuz hakkında hazırlanan iddianameler üzerinden analiz edilecektir.

Cem Duran Uzun
Cem Duran Uzun
Mert Hüseyin Akgün
Mert Hüseyin Akgün
Hasan Yücel
Hasan Yücel

İçindekiler

GIRIŞ

FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ (FETÖ)

VE PARALEL DEVLET YAPILANMASI (PDY)

TSK’DA FETÖ YAPILANMASI

DARBEYE HAZIRLIK FAALİYETLERİ

DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA YAŞANANLAR

SONUÇ
PDF Dosyası için tıklayınız