Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Darbe Girişimi Çalışmaları

SETA Vakfı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlanan analiz, perspektif, rapor ve kitap çalışmalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

15 Temmuz Logo

Önceki Sonraki
15 Temmuz Darbe Davaları

15 Temmuz Darbe Davaları

Etkinlik: Aralık, 2016

SETA Ankara’da düzenlenen “15 Temmuz Darbe Davaları” başlıklı panelde 15 Temmuz darbe davalarının seyri, dava sürecinde sanıkların ve FETÖ’nün izlediği strateji gibi konular tartışıldı. Moderatörlüğünü SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın yaptığı panelde sırasıyla SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Cem Duran Uzun, müdahil sıfatıyla davaları yakından izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın ile Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü konuşmacı olarak yer aldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Burhanettin Duran FETÖ’nün yargılama süreçlerinde izlediği strateji ile 15 Temmuz’un hem Türkiye kamuoyunda hem de uluslararası düzeyde tartışılır hale gelmesini amaçladığını ifade etti.

Sözlerine 15 Temmuz darbe yargılamaları gibi anlamlı bir konuyu gündeme alması nedeniyle SETA’ya teşekkür ederek başlayan Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü, Türkiye’nin geçmişte de birçok darbe teşebbüsü ve cuntacılık faaliyetiyle karşılaştığını ancak ilk kez bir darbe girişiminin arkasında bir terör örgütünün yer aldığını ifade etti.

FETÖ’nün geçmişte olduğu gibi bugün de faili olduğu suçları inkar ettiğini diğer terör örgütlerinin aksine hiçbir eylemini üstlenmediğini ifade eden Ünlü, örgütün halen açık bir şeklide suç işleyerek uluslararası alanda da bir terör örgütü olarak yaftalanmasını sağlayacak eylemlerden kaçındığını çünkü FETÖ’nün hala Erdoğan sonrası dönem için devlette yer alabileceğini düşündüğüne dikkat çekti. Ünlü, FETÖ’nün kendine özgü bir teşkilatlanması olduğunu, askerlerin sivil imamlardan talimat alması gibi durumların uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatılması gerektiğini söyledi. FETÖ’nün çok karmaşık ve gizli bir yapısının olduğunu söyleyen Ünlü, örgütün nasıl işlediğini yakın zamana kadar tam olarak bilemediklerini ancak yürütülen soruşturmalar ve hazırlanan iddianameler sonucunda artık örgütün nasıl bir yapıya sahip olduğu konusunda ciddi bir birikim oluştuğunu ifade etti.

Tarih: 13/6/2017

Saat: 13:00 : 15:00

Moderatör:

Burhanettin Duran, SETA

Konuşmacılar:

Hüseyin Aydın, Avukat
Ferhat Ünlü, Sabah
Cem Duran Uzun, SETA
VİDEO için tıklayınız